Davutoğlu’ndan ‘Kobanê ve 28 Şubat’ açıklaması: Bir senden bir benden

Gelecek Partisi ve Saadet Partisi ortak grup toplantısı düzenledi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle şekillendi:

“Filistinli Yusuf Barakat, “4 savaş gördüm dedi” bana. Gazzeli çocukları gördüm, o çocukların cansız bedenlerinin ne halde olduğunu biliyorum. Lanet olsun o soykırımcılarla o çocukların annelerini babalarını aynı noktada değerlendiriyorlar.

TÜRKİYE VATANDAŞININ YÜREĞİ FİLİSTİN DENİLDİĞİNDE YANAR: O toprakları birlikte tekrar kurmak için sizlerle birlikte olacağız. Her bir Türkiye vatandaşının yüreğinde Filistin denildiğinde yanar. Biz zalimlerin karşısındayız. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz. Kim ne derse desin.

GAZZE’NİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Uluslararası Ceza Mahkemesinin Netahyahu hakkında aldığı kararı değerlendirmek istiyorum. İlk defa böyle bir karar alınıyor. Daha önce Amerika tehdit etmiş ve mahkeme geri adım atmıştı. Birinci suçlu Gazze öyle mi? Bu yaklaşımı şiddetle reddediyorum. Bu mesele 7 Ekim’de başlamadı. Soykırım ifadesinin kullanılmamasını protesto ediyorum.

Suçların eşitlenmesi adalet değildir. Ürkekçe alınmış bir kararı doğru bulmuyoruz. Şartlar ne olursa olsun biz her zaman Gazze’nin yanında olmaya devam edeceğiz.

Geçen hafta Bahçeli’ye ‘İmalı konuşmayın. Darbe teşebbüsü varsa gerekenleri delilleriyle söyleyin’ dedim. Tutuklanan polisler, şüpheliler var. Tutuklanma gerekçelerinde yine darbe teşebbüsü yok. Bir gecede milleti ayağa kaldırmanın anlamı neydi?

BU YASAYA KARŞIYIM Etki ajanlığı yasasına karşıyım. İlk incelenmesi gereken geçen hafta darbe yaygarası yapanların ülkeye verdiği zarardır. Türkiye’yi bu duruma düşürmeye ne hakkınız var. Adalet her şeyi yerli yerine koymaktır Sayın Erdoğan.

Hukuk müzakere ve pazarlık haline geldi. Rahip Brunson olayını hatırlarsınız. Al papazı ver papazı. Kim saygı duyar şimdi size? Suçlu ise göndermeyeceksiniz. Müzakere ediyorsunuz

BİR SENDEN BİR BENDEN: 28 Şubatçılar serbest bırakıldı. Aynı gün Kobani davası sonuçları açıklandı. Bir senden bir benden derdi 12 Eylül generalleri. Adalet sanki pinpon topu. Bir senden bir benden…

Kobani olaylarında kamu düzenlerine karşı mücadele etmek benim görevimdi. 10 sene niye sürdü bu dava. Neden 2018 de Demirtaş bu davaya iliştirildi. Hangi pazarlıkla döndü? Bugün Kavala’nın serbest kalması için Bahçeli’nin olur verdiğini yazdı. Öcalan’ın idamdan kurtarılmasına da onay vermişti. Hukuk pazarlıklar haline gelmiş. Kayıt dışı bir siyaset var.

BEŞTEPE VESAYETİ VAR: Beştepe vesayeti var. Çeteleşmeler var. AK Partili vekillere sesleniyorum. Kararı Beştepe’deki bürokratlar veriyor. Bir de siyasi vesayet var. Normalleşme ne oldu. Erdoğan Özel’i ziyaret etmedi değil mi? Bahçeli’nin demokrasi üzerinde kılıcı vardır. Ne kadar normalleşeceği ile ilgili. Bu vesayetten kurtulun. Özgür siyasetçiler olamayacaksınız.

7 YIL BEKLENMESİ SORULARI GETİRİYOR: Kayıt dışı ekonomi var. Bankada parası olana yüksek faiz gönderiliyor. Nasıl kayıt dışı ekonomi olur biliyor musunuz, ihale yolsuzlukları. Geçmedikleri yollara para veriyor insanlar. Seferberlik ve savaş hali yönetmeliği. Neden şimdi değiştirdiniz? Mesele büyük ekonomik kriz geliyor. Haklın sesi çıkmasın ise. Yapmayın, etmeyin. Ön yargılı davranmak istemiyorum. Zamanlama ve 7 yıl beklenmiş olması haklı soruları getiriyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir